Субота, 24 липня 2021

Здоров'я

Все можна купити, тільки здоров’я — ні

Порятунок від "сухого" ока

Комп 'ютер - справжнє диво ХХ століття, неоднозначне, як скринька Пандори. З одного боку, цей агрегат істотно полегшує наше життя, з іншого - псує здоров 'я. Переважна більшість офісних працівників, якщо не всі, страждають від так званого "синдрому комп 'ютерного зору" (Computer Vision Syndrome), або "синдрому сухого ока". Як же захиститися від "посухи"?


CVS - це порушення якості сльозної плівки, яка змащує поверхню очного яблука, захищає його від висихання, а рогівку - від патогенних мікробів. Вперше "синдром сухого ока" був описаний американськими лікарями в 1998 році. Тепер його симптоми добре відомі всім офісним працівникам. Це свербіння, печіння, почервоніння очей, розпливчастість зображення і сльозотеча.

Симптоми CVS бувають "зоровими" (погіршення зору, уповільнення перефокусування, двоїння в очах, швидка стомлюваність при читанні) і "очними" (печіння, "пісок" під століттями, болі в області очиць і лоба, почервоніння очей).

Хто винен?

"Синдром сухого ока" виникає з цілої низки причин. Одна з найбільш частих - природний процес старіння. З віком наш організм виробляє менше жирового секрету, що позначається і на стабільності сльозної плівки. Вона швидше випаровується, на поверхні рогівки з 'являються сухі плями. Майже 25% випадків синдрому сухого ока викликані кон 'юнктивітами від невірного використання лінз. 65% випадків CVS обумовлені блефаритами - запаленнями століття через зараження кліщем демодексом. "Синдром сухого ока" також може бути викликаний сухим кондиційованим повітрям, сигаретним димом і, звичайно, роботою за комп 'ютером.


О, цей комп 'ютер!

Справа в тому, що людське око не пристосоване для зчитування інформації з екрану, нехай навіть самого просунутого рідкокристалічного. Будь-яке комп 'ютерне зображення або текст являють собою скупчення точок, з-за чого кордони виходять менш чіткими, а лінії - не такими контрастними, як на папері. Оку важко сприймати такі "об 'єкти".

За оцінками офтмальмологів, прояви комп 'ютерного синдрому відзначаються у 90% всіх працюючих за комп' ютером. Причому через 6 годин роботи перед екраном CVS виявляється практично у всіх користувачів, тобто нас з вами, офісні працівники.

На обстеження, ставай!

Очні хвороби, як, втім, і багато інших, не терплять самолікування. Не гайте часу даром, не трите очі кулачком і не заливайте їх, почемо даремно, судинними краплями. Вони не мають достатніх смочувальних властивостей і лише погіршують проблему. Краще вирушайте на прийом до офтальмолога.

На сьогоднішній день відомо кілька методів діагностики "синдрому сухого ока", один з найефективніших - проба Ширмера. Вона полягає в наступному: у нижній коньюктивальний мішечок поміщають смужку фільтрувального паперу. У нормі за 5 хвилин просочується відрізок довжиною не менше 15 мм (у людей старше 60 років - 10 мм). Якщо сльози не вистачає, то фахівець призначає додаткові методи дослідження і необхідне лікування.

CVS - це не тільки дискомфортний стан. З часом синдром може призвести до більш серйозного захворювання очей, а то й декількох. Тому при появі перших же симптомів зверніться до лікаря і почніть лікування.


Що робити?

Якщо ви постійно напружуєте очі і сидите за комп 'ютером більше 6 годин на день, не нехтуйте заходами профілактики:

  • Випивайте 10 стаканів рідини (переважно чистої, фільтрованої води) на день.
  • Намагайтеся частіше моргати.
  • Щогодини мінімум на 10 хвилин відривайте погляд від монітора, дивіться вдаль, у вікно.
  • Кожні 2 години виконуйте спеціальну гімнастику для кожного ока. На кілька секунд із зусиллям затисніть і розпахніть очі, ритмічно обертайте очними яблуками "вгору-вліво-вниз-вправо" і назад. Сфокусуйте погляд максимально далеко, потім поблизу. Поплескайте ресницями.
  • Не тріть очі - це посилює роздратування. Краще зробіть масаж століття круговими рухами пальців протягом 1 хвилини.
  • Зорова і загальна втома чудово знімає масаж шиї і волосистої частини голови.
  • Правильно встановіть монітор. Він повинен знаходитися від вас на відстані 40-75 см, центр екрану - на 15-20 см нижче рівня очей.
  • Коли ви налаштуєте стільницю, використовуйте коричнево-зелену гамму.
  • Усильте своє меню природними та аптечними вітамінами. Включайте в раціон чорницю, моркву, чорну смородину, зелень, печінку тріски, риб 'ячий жир та інші продукти для зміцнення зору.
  • Використовуйте спеціальні зволожувальні краплі - замінники натуральної сльози.

"Синдром комп 'ютерного зору" сам по собі не є захворюванням, проте він серйозно ускладнює життя і робочий процес тим, хто змушений день-грошенько просиджувати за монітором. І оскільки цього ніяк не уникнути, переймайтеся щоденною профілактикою і, як мінімум, раз на рік проходьте огляд у офтальмолога.