Субота, 24 липня 2021

Транспортні засоби

Не гудь чужого воза, спершу подивися на свої колеса

Єдині у своєму роді вантажівки-колоси СРСР, створені у відповідь на ракетну програму США

Минуле століття було не найспокійнішим в історії: відразу дві світових війни, криза відносин двох супердержав, поширення тероризму, зростання числа гарячих точок, глобальні соціальні, економічні та політичні потрясіння. І все це вмістилося в XX століття. Тому не дивно, що саме це століття виявилося одним з найбільш "плідних" у створенні різноманітної зброї і всього, що знаходиться ідейно і технічно поруч з ним.

1. МАЗ-7904

Першою експериментальною базою для майбутньої пускової установки стала платформа МАЗ-7904, яка мала шість осей і приводилася в рух двома потужними дизельними двигунами, сумарна потужність яких становила 1 830 кінських сил. Саме на ній хотіли змонтувати пускову установку класу "Целіна" .У машини було дві дводверні, двомісні склопластикові кабіни, які були винесені на передній звіс рами. При зовнішній схожості з іншими ракетоносцями, зробленими на Мінському автозаводі, шасі мало корисне навантаження в 220 тонн, а повна маса досягала 360 тонн. Основним силовим агрегатом був двигун 12ЧН18/20 V12 на 42-літри потужністю 1500 к. с., створений для маломірного флоту. Він стояв між двома кабінами. З його допомогою приводилося дві гідромеханічні трансмісії, якими крутячий момент передавався на три задні мости. Керованими у тягача було чотири колеса.

2. МАЗ-7906

Полегшена версія ракетного шасі, розроблена на Мінському автозаводі в 80-х роках минулого століття. Даний транспортер повинен був призначений для установки комплексів "Целіна-2", що використовують балістичні ракети РТ-23 УТТХ. У машини було вісім осей, а потужність силового агрегату досягала 1500 "коней" .Масса полегшеної версії склала 220 тонн. Довжина машини - 26 метрів, порівняно з попередньою моделлю, описаною вище, 7906-ий став ще довшим, і було додано один двосний візок. Трансмісія отримала редуктори відбору потужності. Машина показала непогану швидкість в 30 км\год, проте військових не влаштувала осьове навантаження в 27.5 тонн. До речі, ця ж проблема була і в моделі 7904.

3. МАЗ-7907

Транспортер з найбільшим числом осей. Тут їх було 12. На момент створення МАЗ-7907 не мав аналогів у світі, в тому числі на Заході. При цьому база вийшла найлегшою - всього 150 тонн. Самохідна платформа працювала на газовій турбіні і використовувала електричну трансмісію. Перший зразок був зібраний ще в 1985 році. Основний силовий агрегат - газова турбіна ГТД-1000ТФМ, мав номінальну потужність 1200 кінських сил. Механічна трансмісія отримала понижувальні редуктори, кілька трансмісійних і колісних карданих валів, а також коробку відбору потужності. Машина також якісно виділялася незвично довгою монтажною частиною рами. У продовження теми Юрій Гагарін і його іномарка Matra, яку йому подарували французи.